Sonda

Sonda to chyba jedna z podstawowych metod badań społecznych. Każdy z nas się z czymś takim spotkał, jeśli nie bezpośrednio, to na pewno chociaż o tym słyszał. Czy sondy są w ogóle wiarygodne? Otóż nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytania. W istocie wszystko uzależnione jest od tego, kto przeprowadza taką sondę, czego ona dotyczy, czy metody badań zostały dobrane prawidłowo i jak duża jest jej autentyczność. Generalnie nie zagłębiamy się w takie kwestie, jednakże nie wszystkie sondy przekazywane nam na pomocą prasy, telewizji, radia i internetu są wiarygodne. Istnieje szereg wytycznych w każdym badaniu społecznym, który musi był spełnione, ażeby dany sondaż był godny zaufania i wskazywał akurat na aktualnie panujące nastroje społeczne. Przede wszystkim warto zauważyć, że dzisiaj firm konsultingowych, zajmujących się przeprowadzaniem sond na zlecenie prywatnych klientów oraz tych publicznych jest cała masa.

Każda z takich firm zaznacza, że posiada sztab specjalistów oraz że konkretne wyniki są autentyczne, jednakże niekoniecznie musi tak być. Tylko właściwie dobrana butla z tlenem medycznym metodologia badań zapewnia uzyskanie w miarę wiarygodnych informacji. Tym samym wszystko pozostaje w rękach badacza, który się zajmuje konkretnych zagadnieniem. W przypadku rozmaitych sondaży z pytaniami, nie bez znaczenia pozostaje również sposób sformułowania takich pytań. Część pytań niewłaściwie postawionych może bowiem w sposób zdecydowany manipulować osobami, biorącymi udział w konkretnej sondzie, wskazując im pożądane odpowiedzi. W przypadku sond zawsze pojawia się też masa innych wątpliwości.

Dotyczą one zwłaszcza sond na tematy polityczne i społeczne. Niektórzy nie mówią o tym wprost, ale nie od dzisiaj wiadomo, że na przykład politycy albo przedstawiciele administracji publicznej wyniki sondaży mogą wykorzystywać w bardzo różny sposób, co nasila się zwłaszcza przed wyborami. Dzisiaj obietnice przedwyborcze nikogo nie dziwią, podobnie zresztą jak niezrealizowane później postulaty. Na szczęście sondy mogą dotyczyć też wielu innych kwestii i sprawić, że ogół pewnej części społeczeństwa czy też grupy społecznej wskaże istotne sprawy, które wymagają naprawienia i podjęcia działań i będą one realizowane.

Artykuł napisany przez:

Related Posts